| tisk
úvod > Pro dětské pacienty > Jdu na operaci

Jdu na operaci

Některé skoliotické zakřivení páteře jsou natolik velké, že nejsme schopni je zvládnout rehabilitačním cvičením nebo korzetem. Základními úkoly operace skoliózy jsou částečné narovnání páteře a zabránění dalšího zhoršování zakřivení.

Co bude před operací?

Před samotnou operací proděláš předoperační vyšetření u své dětské paní doktorky. K této přípravě ti dáme seznam potřebných vyšetření. Po přijetí na naší kliniku zkontrolujeme všechna vyšetření a promluví s tebou paní doktorka z anesteziologie o samotném uspání během operace. V den operace dostaneš ráno lék na celkové zklidnění a po převezení na operační sál ti zavedou lékaři drobnou cévku do žíly na ruce. Do této cévky dostaneš lék na uspání a vše ostatní již prospíš v celkové anestezii.

Jak mě budou operovat?

Nejčastěji operujeme páteře zezadu. Nejprve si odhalíme jednotlivé zadní části obratlů a postupně zavedeme jednotlivé šrouby nebo háčky po obou stranách páteře. Poté si připravíme dvě tyče, zavedeme je do šroubů nebo háčků a pomocí těchto tyčí zakřivení páteře narovnáme. Všechna „železa“, která dostaneš do svých zad jsou vyrobena z titanu, který je velmi lehký a uvnitř nedráždí.

V současné době máme k dispozici i nejmodernější typy nástrojů, které dokáží mnohem úspěšněji srovnat i rotaci obratlů a mnohé další součástí skoliózy.

Na konci operace obložíme ty úseky páteře, kam jsme dali šrouby a tyče, kostěnými štěpy, které získáme během operace z uvolněných částí operovaných obratlů. Takže operovaný úsek páteře bude v budoucnu nepohyblivý. Ale při běžném pohybu to na tobě nikdo nepozná. Dokonce se budeš moct předklonit skoro až k zemi.

V některých případech ti budeme navrhovat operaci přes hrudník nebo přes břicho. A to v těch případech, kdy tvá skoliotická křivka je krátká a jednoduchá.