| tisk
úvod > Pro dětské pacienty > Jak po operaci

Jak po operaci

Na konci operace tě lékaři, kteří tě uspávali, probudí ještě na operačním sále a jakmile budeš schopna převozu, tak tě předají do péče na jednotku intenzivní péče (JIP). Na JIP tě lékaři a sestřičky připojí na přístroje, které ti budou sledovat funkci srdce a plic.

Na jednotce intenzivní péče

Na JIP budeš zhruba 2–4 dny a poté tě znovu převezou na standardní oddělení. Od 2.-3. dne se znovu začneš posazovat a postupně i znovu chodit. V naprosté většině případů již není korzet po operaci potřeba.

Co bolest po operaci?

Tyto operace jsou dobře snášeny i stran bolesti. První 2–3 dny po operaci budeš dostávat silné léky, které ti bolest utlumí, ale i tak se připrav, že tyto dny určitou bolest budeš cítit. Každopádně každým dnem budou bolesti mírnější a mírnější. Až půjdeš domů, tak už bude bolest velmi malá a pravděpodobně nebudeš potřebovat žádné léky od bolesti.

Jak dlouho budu v nemocnici?

Celkový pobyt v nemocnici je po operaci zhruba 10–14 dnů. Před tím, než tě pustíme domů, si zkontrolujeme postavení šroubů a tyčí pomocí rentgenu. Před tvým odchodem domů ti taky lékaři a rehabilitační sestřičky vysvětlí, jak se máš pohybovat a co nesmíš po operaci dělat.

Co bude dál a kdy začnu zase sportovat?

Zhruba po měsíci od operace se už budeš moct se vrátit do školy, ale budeš mít trochu omezený režim. Za 3 měsíce po operaci si tě znovu pozveme na třídenní pobyt u nás v nemocnici, kdy znovu páteř zrentgenujeme a naučíme tě, jak páteř vice zatěžovat. Od této chvíle již budeš moct začít třeba plavat či jezdit na kole. Ale na větší sportovní zátěž, jako je třeba lyžování apod., budeš připravena až zhruba za rok od operace.

Za rok po operaci si tě znovu pozveme na kontrolu a poté zhruba vždy po roce, později za 3–5 roků.