| tisk
úvod > Pro dětské pacienty > Mám skoliózu?

Skolióza

Co je skolióza?

Zdravá páteř je prohnutá pouze dopředu a dozadu ve tvaru písmene S, což je vidět pokud se díváš na člověka z boku. Když se podíváme na člověka zezadu a najdeme zakřivení některé části páteře do strany, pak to již není správně a nazýváme to skoliózou.

Jak poznám skoliózu?

Někdy to ale nemusí být vidět hned od začátku. Na tvou skoliózu nejčastěji přijdou rodiče nebo paní doktorka při některé z pravidelných prohlídek. Nejspíše skoliózu objevíme tak, že necháme človeka předklonit a díváme se na jeho záda zepředu nebo zezadu. Pokud máš skoliózu, tak na jedné straně trupu se vedle páteře objeví vyvýšení oproti druhé straně.

To je způsobeno tím, že tvé jednotlivé obratle jsou stočeny (zrotovány) a způsobují nerovnoměrné vyvýšení některých žeber. Na záda si nevidíš, ale při pohledu do zrcadla si můžeš všimnout, že jedno rameno je výše než druhé, nebo jeden bok může být více vysunutý do strany než druhý.

Jak skolióza vzniká?

Příčiny skoliózy mohou být různé. Nejčastěji je příčina neznámá a často souvisí s dědičností. V některých případech skoliózu způsobují vrozené vady páteře nebo postižení svalů a nervů.

Proč se skolióza léčí?

Většinou záda se skoliózou v dětství nebolí. Skolióza je ale nebezpečná především v tom, že páteř dál neroste rovně ale do strany. Když bychom ji takto nechali růst dále, tak to může později nepříznivě ovlivnit srdce a plíce. Proto tvá záda musíme léčit především v době, kdy rosteš a nemůžeme čekat, až dospěješ.